Hakkımızda

TOHUM PLATFORMU

Dünyanın geleceği tarım, tarımın geleceği tohum sloganıyla yola çıkmış bir kar gütmeyen oluşumdur.

Amaçları

Dünyanın geleceğinin tarımdaki gelecek tasarımıyla olabileceğine inanan Tohum Platformu, bireylerin doğru tarımı yapabilmeleri ve doğru tarım ürünleriyle buluşabilmeleri için gerekli olan bilimsel bilgiyi sunar.

Tarım ve gıda alanında var olan bilgi kirliliğine bir tepki olarak ortaya çıkmıştır. İnsanların yanlış bildikleri birçok bilginin bilimsel doğrularla düzeltilmesi amacıyla kurulmuştur.

Tohum platformu sağlıklı beslenmenin temel bir insanlık hakkı olduğunu, tarımda var olan tarımsal yaklaşımların herkes için iyi, doğru, güzel ve erişilebilir bir gıda üretmesi gerektiğini savunur. Dahası; tarımsal ürünlerin, biyoçeşitliliğin, üretim modellerinin, paylaşım modellerinin herkes için adil olması gerektiğini savunur.

MİSYONUMUZ

Herkes için tarım, herkes için iyi, güzel ve temiz gıdayı savunur.  Tohumların ve üretim modellerinin coğrafyanın hafızası olduğunu düşünür. Bu nedenle tarımsal üretim modelinin ve yiyecek içeceğin kültüre katkılarını önemser.

Üreten, aracı olan, tüketen her bir kişi için iyi, güzel ve temiz gıdanın herkes için adil paylaşım modellerine işaret eder. Üretimin doğayla uyumlu olması, sürdürülebilir olması, gıdanın paylaşım modelinin sürdürülebilir olmasını temel alır. 

İyi, temiz ve güzel gıda için üretenin de aracı olanın da tüketenin de haysiyetli seçimler yapmasıyla mümkün olacağına inanır.

Dönemsel eğilimlerden uzak durur. Geleneksel üretim yöntemleri olduğu kadar doğayla ve insan sağlığıyla uyumlu olması halinde modern üretim yöntemlerini de önemser.

Gıda israfı, popüler beslenme tarzları, yanlış tarım uygulamaları, uygun olmayan paylaşım modelleri gibi çalışma alanlarıyla açlığa karşı söylemler geliştirir.

Yiyecek içecek dilinin, ülkeler arası ilişkilerde olumlu rol oynadığını savunur.  Ulusların beslenme tarzının ulusların geleceğini şekillendireceğine inanır. Bu nedenle ulusal beslenme modelleri üzerine projeler geliştirir.

Bilim ile geleneksel bilgiyi buluşturur.

ÇALIŞMA KONULARI

·         TARIM

·         TOHUM

·         TOPRAK

·         BESLENME

·         AVRUPA BİRLİĞİ PROJELERİ

·         SAĞLIK

·         KURUMLARLA ORTAK PROJELER

·         TARIMIN, GASTRONOMİNİN KÜLTÜRE SANATA VE EDEBİYATA ETKİLERİ

ÇALIŞMA ŞEKLİ

·         GÖNÜLLÜLÜK ESASINDA ÇALIŞILIR,

·         MAKALE DESTEĞİ SUNULUR,

·         BELLİ DÖNEMLERDE ORTAK BİLDİRİ YAYINLANIR,

·         BASIN İLE İLİŞKİLERDE DESTEK OLUNUR.

·         PROJELER ÜRETİLİR

·         PROJELERE DESTEK VERİLİR

DİLİ

·         SAMİMİ,

·         BİLİMSEL,

·         ANLAŞILIRDIR.

DANIŞMA KURULU

·         Prof. Dr. Hamit Köksel

·         Prof. Dr. Nusret Zencirci

·         Dr. Turgay Şanal

·         Dr. Asuman Kaplan Evlice

·         Doç. Dr. M. Sertaç Özer

·         Ziraat Yüksek Mühendisi Serdar Polat

·         Ziraat Yüksek Mühendisi Ali İlkhan

·         Dr. Hüseyin Ayhan

·         Nazif Horosan Bonelli Kurucusu

·         Ali Akgün-Afiyet olsun israf olmasın proje kurucusu

·         Mustafa Kavi-İstanbul Halk Ekmek

·         Memet Çevik-Yepaş A.Ş.

·         Murat Şanlı-Ankara Halk Ekmek

·         Zafer Başaran-Balıkesir Halk Ekmek

·         Emre Kürkçüoğlu-Kayseri Halk Ekmek

·         İsmail Müttalipoğlu-K.Maraş Halk Ekmek

·         Kadir Yılmaz-Kayseri Kent Ekmek

·         M.Salih Karaçaltı-Ankara Halk Ekmek

·         Saim Fahrettin Gökşin-Ankara Halk Ekmek

·         Mustafa Bektaş-Besaş

·         Prof. Dr. Tansel Şireli

·         Prof Dr. Nevzat Arık

·         Dursun Arık – Catering Guide

·         Dr. Muhammet Yüceer

·         Dr. Ali İlkkan

·         Yazar Mehtap Şafak

·         Dr. Emin Dönmez

·         Ekmek Ustası Köksal Durum

·         Dr. Kürşat Özberk

·         Dr. Namık Ergun

·         Hasan Önder – Çay uzmanı

·         Ziraat Yüksek Mühendisi İlknur Özkök Kaşıkçı

·         Gıda Mühendisi Baş Denetçi Gürcan Gürsu

·         Doç. Dr. Gonca Güzel Şahin

·         TRT – Müdür  Ahmet Fatih Ogan

·         Ferit Duman – Dünya Gazetesi

·         Nevzat Ceylan  - Ankara Milletvekili

·         Muammer Bostan  - TBMM

·         Hayatı Yazıcı –  İstanbul Milletvekili

·         Prof. Dr. İpek Kalemci – Başkent Üniversitesi

·         Doç. Dr. Sırma Güven

·         Muhammet Avcı – Rize Milletvekili

·         Mine Özmen – Hışvahan Butik Otel lokanta Kurucusu

·         Ali Eyüboğlu – Eski Milletvekili

·         Doğan Acar

·         Ahmet Dönmez

·         Şahin Acar

·         Neşe Erber

·         İlhan Koçulu

KOMİTELER

Genel Sekreter – Kurucu

Mine Ataman

Bilim Komitesi

Dr. Turgay Şanal

Kamu İlişkileri

Salih Bekaroğlu – İstanbul Halk Ekmek Genel Müdürü

Özel Sektör Komitesi

Turgay Civelek

Basın Komitesi

Ahmet Fatih Ogan

BİZ KİMİZ

Bizler kimiz diye sorarsanız. Ben, Mine ATAMAN; yaklaşık 20 yıldır 100 binlerce usta ile milyonlarca ton tarım ürünü girdisi ile ekmek, pasta, börek, baklava, çörek yapıp satan milyonlarca ekmeği evlerle buluşturan bir sektör çalışanıyım. 2007-2008-2017-2018 yıllarında Uluslararası Ekmek Festivallerini Prof. Dr. Hamit Köksel desteğiyle yapmış, Türkiye’nin ilk ekmek programını televizyonda hazırlamış, ekmeğin 12 bin yıllık hikâyesini Cennette İlk Sofra kitabı ile yazmış bir ekmek ustasıyım. Arkadaşlarımız da; bu ustanın hevesine ve onun hedefine inananlardan oluşmuş bir grup bilim insanıdır.

Diğer bir ifade ile Dünyada ve Türkiye’de tarıma, tohuma, toprağa yön veren bilim insanlarının destek verdiği bir platformuz.

Değerli bilim insanları, toprağa, tohuma Anadolu’ya inananlar;

Son yıllarda tarım, tohum, toprak, beslenme konuları oldukça önemli ve ülkeler için stratejik bir öneme sahiptir. Ulusların geleceği ne yediklerine bağlıdır diyen bilim insanlarının ürettiği bilgiler çeşitli sebeplerden ötürü halk ile buluşamamaktadır. Gerek televizyon gerekse sosyal medyada bilimsel bilginin aktarımı konusunda aksilikler yaşanmaktadır. Halk tarafından tanınan bilim insanlarının bir kısmı doğru bilgiden değil popüler olan bilgiden yana açıklamalar yapmaktadırlar. Örneğin Saklı Seçilmişler gibi kitaplar çoksatarken içindeki bilgilerin bilimselliği, doğruluğu kimse tarafından takip edilmemektedir. Son dönemlerde tohum, toprak, organik üretim, ata tohumu gibi konular üzerinden bir takım şanslı gruplar kendilerine alan yaratıp buradan nemalanmaya çalışmaktadırlar. Halk için sağlık, halka ata tohumu yedirelim diyenler tanesi 20 TL’ye ekmek satarken hangi halkı düşünüyor oldukları ikilemi ironik bir durumdur. 

Tüm bu sebeplerden ötürü halkı biraz olsun rahatlatacak, uygun fiyatlarla çocuklarının beslenmesini hazırlayabilmek için gerekli bilgiyi onlara vermek ve böylelikle onları hem maddi hem düşünsel düzlemde biraz olsun rahatlatmak lazımdır. Şöyle ki son dönemde siyez ekmeği yemeyen, ya da ekşi mayalı ekmek yemeyen herkes sağlıksız besleniyor algısıyla karşı karşıya kalınmaktadır. İsrail tohumları,  genetiği değiştirilmiş tohumlar ve her türlü bilimsel konu, bilim dışı insanların malzemesi olup buralardan kar güden kurumlar faydalanmaktadır. Çeşitli gıda dernekleri halk sağlığı için çalışıyormuş gibi görünüp aslında farklı bir rantı yönetmektedirler. Geçmişte soylular kitap yazar, saraylarda şiirli şarkılı dost meclislerinde eğlenerek zamanlarını geçirirlerdi. Şimdi moda olan Anadolu’ya yerleşip sözde ata tohumlarıyla çiftçilik yaparak, festivaller organize edip halk sağlığı için naralar atmaktalar. Asgari ücretli evlerde ata tohumlarıyla yapılmış porsiyonu 40 TL. olan yemekler için lobi faaliyetleri yürütmektedirler.  Sözün özü tüm bu yaşananlar aslında ekonomik düzenin yeni bir pazarlama alanıdır. Maalesef gerçek tarım endüstrisi konunun dışında ve halk sağlığının düşmanı gibi görülmektedir.

Tohum platformu yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen bilime dayalı, tüm halkı kapsayıcı, sürdürülebilir bit tarım sürdürülebilir bir yaşam için tarıma, tohuma,  ekmek zanaatkârlığına, beslenmeye dair özet bilgiler verir. Konunun kültür, sanat, etik ve pazarlama tarafıyla ilgilenir. Makaleler halkın anlayabileceği şekilde üç cümleyle özetlenir. Sosyal medyada ister makale sahibinin adıyla isterse anonim olarak paylaşılır.

Siz değerli bilim insanlarından ve zanaatkârlardan isteğimiz tohum platformuna destek olmak ve doğru bilgiyi yaygınlaştırmaktır.

Hedefimiz büyük, adımlarımız güçlüdür.

Seneye aynı tarihte Tohum Platformu zirvesini planlıyoruz.

Değerli destek ve emeğiniz için teşekkürlerimizle.

Tohum Platformu adına

Genel Sekreter

Mine Ataman